Muszyna
MiastaZwiedzanie

Muszyna

Muszyna to mała, malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona nad Popradem, tuż przy granicy ze Słowacją.  Słynie z wód mineralnych oraz produkcji Muszynianki,  usług uzdrowiskowych i świetnego zespołu siatkarek. Muszyna to kameralne i sielskie uzdrowisko, z mnóstwem atrakcji w samym mieście, jak i okolicy.

Położenie

Muszyna położona jest w dolinie Popradu i jej dopływów: Szczawnika i Muszynki. Leży około 5 kilometrów od granicy ze Słowacją i około 10 kilometrów od Krynicy. W sąsiedztwie znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy, dynamicznie rozwijający się kompleks narciarski Dwie Doliny i uzdrowiskowe wsie takie jak Szczawnik, czy Żegiestów.

Muszyna
Nad Popradem, fot. Karina Twarowska

Nazwa

Nazwa pochodzi od okolicznych potoków. Wilgoć sprawia, że ich brzegi porastają mchami. Łacińskie słowo słowo oznaczające mech – musci i wołoskie muschi dały nazwę zarówno Muszynie, jak i wiosce Muszynce.

Historia

Historia Muszyny związana jest z nadgranicznym położeniem oraz tzw. węgierskim szlakiem handlowym zwanym przebiegającym kiedyś wzdłuż Popradu. Pierwsza informacja o Muszynie pochodzi z 1209 roku, kiedy król węgierski Andrzej II pozwolił pobierać cła koło Muszyny proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina.

W 1288 roku miejscowość ta została zapisana w testamencie właściciela krakowskim biskupom. W XIV wieku król Władysław Łokietek wskutek konfliktu z biskupem Muskatą przyłączył Muszynę do ziem królewskich. W 1356 roku Muszyna otrzyała prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego.

W roku 1391 król Władysław Jagiełło, chcąc zjednać sobie duchowieństwo zwrócił miasto biskupstwu. Od tego momentu okoliczne ziemie stały się samodzielną jednostką administracyjną z własnym wojskiem i sądownictwem, zwaną Państwem Muszyńskim. W XV wieku na ziemi muszyńskiej zaczęli osiedlać się Wołosi i Rusini, z czasem nazwani Łemkami.

Muszyna była własnością biskupstwa krakowskiego do 1781 roku; po rozbiorach weszła w skład Austrii. Z czasem miejscowość zaczęła podupadać i tracić na znaczeniu na rzecz sąsiedniej Krynicy.

Uzdrowiskiem stała się w dwudziestoleciu międzywojenny. W latach trzydziestych, po odkryciu źródła „Antoni„, rozpoczęto budowę drewnianego zakładu kąpielowego. Kolejny powstał w centrum miasta. Nagłe ożywienie się miasteczka spowodowało przywrócenie mu w 1934 roku utraconych wcześniej praw miejskich.

Po II Wojnie Światowej Muszyna stała się najpierw areną walk UPA, a potem z miasta i okolic usunięto około 12 tysięcy Łemków. Funkcje uzdrowiskowe miasta zamarły wskutek barku kuracjuszy. Sytuacja uległa poprawie od 1958 roku kiedy miasto znów zaczęło żyć działalnością uzdrowiskową, a połemkowskie wsie Złockie i Szczawnik, zabudowano sanatoriami i domami wypoczynkowymi.

Muszyna
Muszyna – centrum – Fot. Karina Twarowska

Zabytki

– Ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV wieku

– Podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII i XIX wieku (obecnie Muzeum Regionalne PTTK)

– Barokowy kościół obronny pw. św. Józefa z XVII wieku

– Cmentarz Żydowski

Muszyna
Nowa pijalnia wód „Antoni” – Fot. Karina Twarowska

Uzdrowisko i rekreacja

Głównym bogactwem zarówno Muszyny są właśnie zasoby leczniczych wód mineralnych. Zawierają one niezbędne człowiekowi biopierwiastki jakmagnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego i pokarmowego.

Uzdrowisko muszyńskie oferuje turystom możliwość pobytu w sanatoriach, zakładach przyrodoleczniczch, pensjonatach i licznych domach wypoczynkowych. Atrakcją jest możliwość korzystania z ogólnodostępnych pijalni wód mineralnych i sezonowych punktów czerpania tych wód.W Muszynie znajduję się kompleks basenów i lodowisko. Prawie w centrum miasta znajduje się rezerwat lipowy „Obrożyska„.

W 2008 roku Muszyna została połączona systemem 10 wyciągów narciarskich z ośrodkiem w Wierchomli Małej.

Szlaki turystyczne

  • szlak turystyczny zielony Muszyna – Złockie – Jaworzyna (1114 m n.p.m.) – Krynica-Zdrój – Huzary (864 m n.p.m.) – Mochnaczka Niżna – Lackowa (997 m n.p.m.) – Wysowa-Zdrój (Szlak Wincentego Pola)
  • szlak turystyczny żółty Muszynka – Rezerwat przyrody Okopy Konfederackie – Wojkowa – Muszyna – Szczawnik – Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) – Żegiestów
muszyna
Widok z ruin zamku – Fot. Karina Twarowska

Ciekawostki

– Stanisław Kępiński, starosta muszyński i przyjaciel Jana Kochanowskiego jest adresatem fraszki Jana Kochanowskiego „Do starosty muszyńskiego„.

– W Muszynie znajduje się zespół siatkarek Bank BPS Muszynianka Fakro mistrz Polski z sezonów 2005/06, 2007/08, 2008/09, 2010/11).

– Muszyna posiada swoje własne dania: bobalki (potrawa wigilijna, ciasto drożdżowe maczane w mleku i jedzone z makiem),  postna kapuśniarka (zupa na Adwent i Wielki Post),  bulaniki (surowe ziemniaki z pieprzem i solą pieczone na płycie kuchennej) i babałuchy (kulki drożdżowe z marmoladą).

– Z Muszyny pochodzi poeta Adam Ziemianin, twórca piosenek „Starego Dobrego Małżeństwa”, Jacka Wójcickiego i „Wolną Grupę Bukowina”.

Źródła:

– http://www.muszyna-noclegi.pl/wszystko-na-temat-muszyny/historia-muszyny.html

– Wikipedia

– http://www.naszbeskid.pl/381,muszyna.htm

Podobne wpisy

Pałac w Osieku

Łukasz Kurbiel

Kościół i groty modlitewne w Grodzisku

Łukasz Kurbiel

Pieniński Park Narodowy

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej