Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie-Złockiem (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia NMP) to świątynia powstała pierwotnie w końcu XVI wieku. Obecna została zbudowana w latach 1867–1872.
Architektura
Cerkiew św. Dymitra w Złockiem powstała w stylu zachodniołemkowskim. Cerkiew wzniesiona została na planie krzyża z drzewa modrzewiowego, zastosowanym na tym terenie po raz pierwszy. Jest to trójdzielny budynek o konstrukcji zrębowej, oszalowany i kryty blachą. Od frontu znajduje się wieża konstrukcji słupowo-ramowej o ścianach prostych, oraz prezbiterium. Wieńczą je ośmioboczne hełmy ze ślepymi latarniami i cebulastymi zwieńczeniami. Nad nawą widzimy kopułę na tamburze z wieżyczką i podwójnymi ślepymi latarniami, co jak na okolicę jest zjawiskiem niespotykanym.

Wnętrze świątyni ma naturalną barwę drewna, w prezbiterium widnieje zachowana polichromia z 1873 roku. Cerkiew św. Dymitra w Muszynie zdobią m.in.: ikonostas autorstwa A. i M. Bogdańskich z XIX wieku, dwa ołtarze boczne z XIX wieku w stylu rokoko oraz wiele ciekawych ikon. Na uwagę zasługuję barokowy krucyfiks.
Wśród obrazów wyróżnia się starszy od samej cerkwi barokowo-ludowy obraz „Chrystus u słupa„, pochodzący jeszcze z XVIII wieku, ikona „Ukrzyżowanie” z 1875, oraz „Śś. Cyryl i Metody” z 1870 roku. Obok cerkwi położony jest cmentarz greckokatolicki otoczony murem z XIX wieku.

Historia
Do 1950 roku funkcjonowała jako parafia greckokatolicka. Na kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przemianowano ją w roku 1951.
Msze Święte
Dni powszednie:
17:00 (latem 19:00)
Niedziele:
07:00, 09:30, 11:00, 15:00 (latem 16:00)
Źródła:
– http://kronikarz.org.pl/opinie/98-ciekawostki/494-zapraszamy-na-szlak-architektury-drewnianej
– http://www.muszyna.pl/pl/44004/0/Cerkwie.html
– http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty&id=249