Kościół pw. św. Katarzyny jest jednym z najstarszych kościołów w Nowym Targu. Jego usytuowanie w niewielkiej odległości od Rynku jest potwierdzeniem średniowiecznego układu najstarszej części miasta. W ten sposób w ówczesnej epoce dbano, aby hałas dochodzący z rynku nie przeszkadzał wiernym zgromadzonym w kościele na nabożeństwie.
Historia
Kościół pw. św. Katarzyny w Nowym Targu swoją fundację zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, której dokonał przy okazji lokacji miasta na prawie niemieckim w 1346 roku. Parafialny kościół św. Katarzyny został posadowiony na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Pierwotnie jedynie prezbiterium, które jest najstarszym zachowanym do naszych czasów elementem kościoła, było murowane. Pozostała część była drewniana. Z okresu budowy świątyni pochodzą również kamienne kropielnice umieszczone przy wejściach. Liczne pożary, które nawiedzały miasto nie oszczędzały także kościoła, dlatego w XVII wieku po kolejnej pożodze, podjęto decyzję o odbudowie świątyni w formie murowanej.
Wnętrze
Do czasów współczesnych nie zachowało się pierwotne, najstarsze wyposażenie kościoła zniszczone na skutek dziejowych zawieruch. Wnętrze skrywa odrestaurowane barokowe ołtarze oraz bogato zdobioną ambonę. Na uwagę zwiedzających zasługuje umieszczony w bocznym ołtarzu Przemienienia Pańskiego stół ołtarzowy, w którego podstawie umieszczony został kurdyban, czyli wytłaczana i ozdobnie pomalowana skóra. Jak głosi legenda jest to dar króla Jana III Sobieskiego powracającego ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem.
Warto również poświęcić kilka minut na odpoczynek lub chwilę modlitwy w kościelnym ogrodzie mieszczącym się na tyłach świątyni.
Źródło: Punkt informacji turystycznej w Nowym Targu