Nowica
MiastaZwiedzanie

Nowica

Nowica to malutka osada zagubiona w Beskidzie Niskim. Zdaje się, że jest odcięta od świata i składa się z kilkudziesięciu domów. Tymczasem w Nowicy kwitnie życie kulturalne, przyciąga wielu artystów, a odbywających się tu wydarzeń nie powstydziłoby się wiele miast. 

Geografia

Nowica położona jest w gminie Uście Gorlickie nieopodal Magury Małastowskiej. Wieś leży w Beskidzie Niskim, nad potokiem Przysłup, wpadającym do jeziora Klimkówka.

Historia i zabytki

Nowica istniała już na początku XVI wieku w dobrach rodu Gładyszów. We wsi zachowane jest wiele łemkowskich chyż, czyli domów oraz greckokatolicka cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy, gdzie są celebrowane msze w obrządku greckokatolickim. Cerkiew ta została zbudowana w 1843 roku. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVIII wieku oraz polichromia z 1927 roku.

 

W Nowicy znajduje się też kaplica greckokatolicka Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie co roku 28 sierpnia odbywa się odpust gromadzący Łemków z bliższych i dalszych okolic. Nieopodal kaplicy stoi tablica pamiątkowa Bohdana Ihora Antonycza, poety ukraińskiego, który urodził się w Nowicy. Obok pomnika znajduje się stara plebania greckokatolicka, która w 2004 roku została przekazana przez metropolitę greckokatolickiego abpa Jana Martyniaka bractwu młodzieży greckokatolickiej „Sarepta”.

Nowica
Panorama Nowicy – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

W Nowicy i sąsiednim Przysłupie ludność zajmowała się wyrobem przedmiotów z drewna, tradycja ta przetrwała do dziś i w niektórych domach można kupić drewniane łyżki.

Nowica
Kapliczka – Fot. Bartosz Twarowski

Kultura

W Nowicy działa Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, które organizuje spotkania tetaralne Innowica, warsztaty ikonopisów i festiwal Jazz Bez.

Źródła:

– http://poznajpolske.onet.pl/reportaze,49/nowica-zagubiona-wioska-w-beskidzie-niskim,48602.html

– http://innowica.blogspot.com/

– http://stowarzyszenieprzyjacinowicy.blogspot.com/p/archiwum.html

Podobne wpisy

Beskid Sądecki po studencku

Łukasz Kurbiel

Góra Parkowa w Krynicy

Łukasz Kurbiel

Kościół św. Katarzyny w Wolbromiu

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej