Cerkiew św. Paraskewy w Nowicy – greckokatolicka cerkiew w Nowicy z lat 1842 – 1843. Obecnie cerkiew pełni funkcję kościoła filialnego rzymskokatolickiej parafii z Uścia Gorlickiego. Odprawiane są w niej także nabożeństwa greckokatolickie.
Historia
Cerkiew powstała w latach 1842-1843. Po 1927 w jej wnętrzu wykonana została polichromia. Po Akcji Wisła była użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.Po 1956, gdy część wysiedlonych Łemków wróciła do Nowicy, spontanicznie odprawiano nabożeństwa w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. w latach 80. XX wieku obiekt na stałe wrócił do rąk grekokatolików.
Architektura
Cerkiew w Nowicy reprezentuje schyłkowy typ łemkowski. Jest budynkiem trójdzielnym. Nad przedsionkiem wznosi się masywna wieża o konstrukcji słupowo-ramowej, zwężająca się ku górze. Całość wieńczy hełm z pseudolatarnią. Podobnie, mniejsze konstrukcje znajdują się ponad nawą i prezbiterium. Dach cerkwii reprezentuje typ kalenicowy. W odróżnieniu od większości cerkwi łemkowskich, świątynia w Nowicy nie jest orientowana – prezbiterium skierowane jest w stronę południową. We wnętrzu znajduje się ikonostas z XVIII w. oraz ołtarze główny i boczny poświęcony Matce Bożej i św. Janowi Chrzcicielowi.
Cerkiew otoczona jest drewnianym parkanem. Od strony południowej na wysokości wieży, znajduje się pochodząca z XIX wieku bramka cerkiewna.
Ciekawostki
– W Nowicy urodził się poeta i prozaik ukraiński Bohdan Ihor Antonycz.
– Nieopodal znajduje się cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie.