Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
ZabytkiZwiedzanie

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej jest jedną z najstarszych i najcenniejszych drewnianych budowli sakralnych Małopolski. Zbudowana została pod koniec XV w.

Kościół składa się z nawy i prezbiterium nakrytych wspólnym dachem, pokrytym gontem. Gont pokrywa również zadaszenia obiegających świątynię otwartych podcieni tzw. soboty oraz ściany ponad nimi. Wyjątek stanowi zachodnia ściana oszalowana deskami. Romantyczności świątyni dodaje rosnący obok potężny dąb oraz rozsiane wokół stare cmentarne mogiły.

Wnętrze kościoła przyciąga przede wszystkim dekoracją malarską ścian i stropów. Najstarsza jest dekoracja sufitów w prezbiterium (koniec XV w.) oraz w nawie (XVI w.) Wykonano ją za pomocą specjalnych szablonów zwanych patronami. Na ścianach prezbiterium artysta ukazał sceny: Ostatniej Wieczerzy, Sądu Ostatecznego i Ukrzyżowania. Warto również zwrócić uwagę na sceny Męki Pańskiej na północnej ścianie nawy oraz Dekalog zdobiący parapet chóru muzycznego.

Ołtarz. Fot. Wikimedia Wikimedia -
Ołtarz. Fot. Wikimedia Wikimedia –

Do niedawna wnętrze kościóła pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej zdobiły 3 gotyckie ołtarze – główny św. Leonarda z początku XVI w. Adoracji Dzieciątka Jezus z końca XV w. i św. Mikołaja z ok. 1525 r. Ołtarze te po kradzieży w 1992 r. zostały umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. W kościele możemy podziwiać ich kopie. Reszta wyposażenia jest głównie barokowa – ambona, obrazy, świeczniki. Do ciekawszych elementów wyposażenia należy rzadki instrument muzyczny – pozytyw szkatulny pochodzący z początku XVII w. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich, a za ołtarzem budzący fascynację przeszłością tzw. Słup Światowida.

W Lipnicy warto również zwiedzić rynek z drewnianymi domami wspartymi na charakterystycznych słupach, gotycki kościół św. Andrzeja Ap. z 1364 r. i barokowy św. Szymona z Lipnicy z 1648 r. Lipnicki rynek szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w czasie Niedzieli Palmowej, kiedy zdobią go przepiękne palmy o wysokości nawet ponad 30 m.

Chwile grozy mieszkańcy Lipnicy przeżyli w 1997 r., kiedy to płynąca nieopodal kościółka niepozorna rzeka Uszwica wylała, naruszając fundamenty budowli. Świątynię uratowano, przywiązując ją linami do rosnącego w pobliżu starego dębu. W 2003 r. kościół został wpisany na listę UNESCO.

Zdjęcia Wikimiedia Commons

Podobne wpisy

Rezerwat Żebracze

Łukasz Kurbiel

Kicarz

Łukasz Kurbiel

Nowy Wiśnicz

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej