ZabytkiZwiedzanie

Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej

Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej to drewniana, jednonawowa budowla gotycka, o konstrukcji zrębowej, obita gontem i podbita blachą, z wieżą o konstrukcji słupowej. Wnętrze świątyni zdobi piękna, zabytkowa polichromia z XVI i XVII w. 

Historia

Kościół wzniesiony został ok. 1500 r., pod koniec XVI w. dobudowana do niego została wieża, a później podcienia. Począwszy od połowy XIX w. binarowska świątynia znalazła się w kręgu zainteresowań podróżników i artystów. Rysowali ją m.in. S. Wyspiański i J. Mehoffer. W 1908 r. pokryto ją blachą, co ujemnie odbiło się na jej zewnętrznym wyglądzie. Przywracanie dawnego gontowego pokrycia zakończono dopiero w 2008 r. W 2003 r. świątynia została wpisana na listę UNESCO.

Kościół składa się z nawy i przylegającej do niej Kaplicy Aniołów Stróżów, prezbiterium oraz wieży zwieńczonej ostrosłupowym hełmem. Dachy, jak i ściany świątyni pobite są gontem, co dodaje jej malowniczej harmonii.

Wnętrze świątyni oczarowuje przede wszystkim dekoracją malarską pokrywającą szczelnie ściany i sufit. Pochodzi ona z różnych okresów, najstarsze są zdobienia sufitu nawyi prezbiterium z początku XVI w., wykonane za pomocą specjalnych szablonów. Polichromia ścian nawy i prezbiterium pochodzi z poł. XVII w. W prezbiterium w dwóch rzędach przedstawiono cykl 21 scen Męki Pańskiej, w nawie warto zwrócić uwagę na malowidła Sąd Ostateczny (ściana północna) oraz Nauka dobrego umierania i Rozdroża życia ludzkiego (ściana południowa). Do najcenniejszych elementów wyposażenia świątyni należy rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz płaskorzeźby św. Barbary, św. Katarzyny, św. Doroty i św. Małgorzaty pochodzące z końca XIV w., eksponowane w nowym ołtarzu umieszczonym na ścianie nawy, a także rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2. ćw. XV w. umieszczona w ołtarzu głównym. Z doby gotyku pochodzi również kamienna chrzcielnica. Reszta wyposażenia świątyni pochodzi głównie z XVII w. – ołtarz główny, ambona, konfesjonały, ławki w Kaplicy Aniołów Stróżów, figury na belce tęczy. Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z dzwonem z XV w.

Zwiedzanie

W wyniku współpracy Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Binarowej oraz Małopolskiej Organizacji Turystycznej Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej jest udostępniony do zwiedzania w następujących godzinach:

Środa: 9.00 – 17.00*;  Czwartek: 9.00 – 18.00*;  Piątek: 9.00 – 18.00*;  Sobota: 9.00 – 18.00*;  Niedziela: 12.00 – 17.00*

W czasie Mszy św. i nabożeństw nie można zwiedzać kościoła.

* Przerwa obiadowa w godz.: 13.00 – 13.30.

Kontakt z Panią Przewodnik pod numerem telefonu komórkowego: 692-385-244.

Msze Święte: 

Niedziele: 7.30, 9.00 i 11.00,

(15.00 – Wielki Post, maj, czerwiec i październik)

Święta: 7.00, 10.00, 18.00, 17.00 – czas zimowy

W dni powszednie: 7.00 lub 18.00, 17.00 – czas zimowy

Podobne wpisy

Zamek Lipowiec

Łukasz Kurbiel

Olkusz

Łukasz Kurbiel

Giewont

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej