Rezerwat przyrody Luboń Wielki to rezerwat przyrody nieożywionej na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Utworzony został w 1970 r i ma powierzchnię 12 ha.
Gołoborze
Rezerwat znajduje się na stromych, płd.-wsch. stokach góry, na wysokości 746-1014 m n.p.m. Na obszarze rezerwatu znajduje się bardzo niezwykły dla Beskidów krajobraz – największy w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Ponadto obszar ten pokryty jest oderwanymi skałami oraz znajduje się tu nisza osuwiskowa zawalona skalnymi blokami i ściana osuwiskowa. Osunięte skały tworzą grzędy i garby skalne wysokości kilku metrów, zwane Dziurawymi Turniami. Budujące rezerwat skały to piaskowce serii magurskiej pochodzące z eocenu. Obszar ten otoczony jest lasem, w dolnej części jest to las jodłowo-świerkowy, w górnej buczyna karpacka. W dość ubogim runie leśnym występują borówki i paprocie. W zacienionych miejscach rozwijają się bujnie zbiorowiska mchów, wątrobowców i paproci.
Jaskinie
Wśród bloków i płyt skalnych na obszarze rezerwatu znajdują się liczne nisze i szczeliny jaskiniowe. Już Kazimierz Sosnowski wzmiankował o dwóch jaskiniach. K Kowalski w 1954 r. zbadał i opisał Jaskinię w Luboniu Wielkim. Później speleolodzy spenetrowali i opisali jeszcze wiele innych. Do 2007 r. opisano tu 13 jaskiń i schronisk skalnych, wszystkie w Dziurawych Turniach. Największa jest Jaskinia w Luboniu Wielkim, mająca 26 m długości i deniwelację 9 m. Jako jedyna posiada ona własny mikroklimat. Obserwowano w niej w zimie 1999/2000 r. hibernujące 2 nietoperze (nocki duże).
Zagrożenia
Zagrożeniem dla rezerwatu jest zaśmiecanie go przez turystów oraz postępujące zarastanie gołoborza lasem. Osypujące się z drzew liście sprzyjają tworzeniu gleby, na której porasta roślinność. Nieusuwanie drzew i roślinności niewątpliwie przyspieszy naturalny proces zarastania tego pięknego, wyjątkowego w Beskidach obszaru.
Perć Borkowskiego
Przez teren rezerwatu prowadzi żółty szlak turystyczny z Rabki-Zaryte na szczyt Lubonia Wlk – Perć Borkowskiego (przeczytaj więcej). Czas przejścia do rezerwatu ok. 1.50 godz. Na szlaku tym turysta spotka się z atrakcjami nie spotykanymi gdzie indziej w Beskidach; wspinaczką po gołoborzu, płytach i blokach skalnych.