Podstolice to miejscowość położona nieopodal Krakowa. Jej początki sięgają XIII wieku i związane są nierozłącznie z urzędem urzędnika pocztowego – Podstolego, którego mieszkańcy Podstolic stanowili personel pomocniczy. Stąd też wywodzi się nazwa miejscowości.
Tradycja:
Rzeźnictwo i masarstwo Podstolicach ma swoją wielowiekową tradycję. Związaną z uwarunkowaniami geograficznymi. Na pagórkowatym terenie trudno było o rozległe gospodarstwa rolne przynoszące znaczący dochód. Umiejętności wytwarzania dobrych i smacznych wędlin rozpowszechniały się na tym terenie poprzez związki rodzinne oraz przekazywanie receptury z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy Podstolic w drugiej połowie XIX wieku określani byli jako „handlarze świńmi”. Zwierzęta te były sprzedawane lokalnym rzeźnikom a wyroby trafiały głównie na krakowski rynek. Wyrabiane przez mieszkańców szynki, boczki, kiełbasy oraz kiszki, dostarczane były do Krakowa i stały się ich głównym źródeł utrzymania.
Wytwarzanie:
Do produkcji kiszki z Podstolic wykorzystuje się głównie kaszę jęczmienną, płucka, krew, tłuszcz tuczników, dużo cebuli oraz przyprawy takie jak: majeranek, ziele angielskie i pieprz. Pierwszym etapem produkcji jest wlewanie krwi świń na wrzątek i mieszanie aż stężeje. Równocześnie należy gotować płucka i głowy a na powstałym rosole gotuje się (parzy) kaszę. Następnie miesza się kaszę, zmielone płucka, głowy oraz stężoną krew i doprawia przyprawami. Tak przygotowaną masą napełnia się naturalne osłonki jelitowe i parzy około 90 minut.
Kiszka z Podstolic to wyrób, który zachwyca swoim smakiem i aromatem. Można spożywać ją na zimno, odgrzewaną na patelni lub grillować.
źródło: www.minrol.gov.pl