KulinariaProdukty tradycyjne

Boczek gotowany z Podstolic

Podstolice to miejscowość położona nieopodal Krakowa. Jej początki sięgają XIII wieku i związane są nierozłącznie z urzędem urzędnika pocztowego – Podstolego, którego mieszkańcy Podstolic stanowili personel pomocniczy. Stąd też wywodzi się nazwa miejscowości. 

Tradycja:

Rzeźnictwo i masarstwo Podstolicach ma swoją wielowiekową tradycję. Związaną z uwarunkowaniami geograficznymi. Na pagórkowatym terenie trudno było o rozległe gospodarstwa rolne przynoszące znaczący dochód. Umiejętności wytwarzania dobrych i smacznych wędlin rozpowszechniały się na tym terenie poprzez związki rodzinne oraz przekazywanie receptury z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy Podstolic w drugiej połowie XIX wieku określani byli jako „handlarze świńmi”. Zwierzęta te były sprzedawane lokalnym rzeźnikom a wyroby trafiały głównie na krakowski rynek.

Wytwarzanie:

Boczek gotowany z Podstolic przygotowuje się z płatu boku pochodzącego od młodego (około 9 miesięcznego) tucznika rasy złotnickiej lub puławskiej z małą ilością tłuszczu. Następnie od mięsa odkrawa się kości, dawniej tego nie robiono, i poddaje mięso marynacie. Jest podobna do marynaty szynki i sładka się z ziela angielskiego, liści laurowych i goździków. Aby uzyskać lepszy smak mięsko jest nakłuwane. Kolejnym etapem jest „leżakowanie” boczku w specjalnie przygotwanej solance od 3 do nawet 7 dni. Poźniej mięso wędzi się przez około 3 godziny używając do tego drewna olchowego lub owocoweg, dzięki któremu zyskuje charakterystyczną ciemnowiśniową barwę a w przekroju ma kolor różowy. Ostatnim etapem jest gotowanie, co zapeniw boczkowi niepowtarzalny smak.

07.12.2012 Boczek gotowany z Podstolic został wpisany na Listę produktów tradycyjnych

źródło: www.minrol.gov.pl

Podobne wpisy

Kiełbasa wiejska z Podstolic

Łukasz Kurbiel

Bugle zembrzyckie

Łukasz Kurbiel

Szynka podstolego z nogą

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej