KulinariaProdukty tradycyjne

Jodłownicki kołacz z serem

Jodłownicki kołacz z serem to okrągły wypiek z otoką z ciasta drożdżowego oraz miąższem z sera równomiernie położonego pośrodku. Średnica otok wynosi 3-4 cm a średnica miąższu serowego 10-13 cm. Skórka ma barwę złocistą a miąsz od złotego do jasnobrązowego. 

Kołacz był znany od wieków. Jego nazwa pochodzi od koła (Encyklopedia staropolska ilustrowana wyd. III Zygmunta Glogera). Początkowo był wypiekany na uroczystości weselne i odpustowe. W literaturze można znaleźć wiele opisów kołacz m.in. w „Weselu” Wyspiańskiego.  Tradycja pieczenia kołacza przetrwała do dziś a najbardziej rozpowszechniona jest na terenie Limanowszczyzny i gminy Jodłownik.

Tamtejsze gospodynie rywalizowały między sobą, o to która upiecze najsmaczniejszy. Która krowa lepsze mleko dała, to jej gospodyni lepszy kołacz miała. Przygotowywany z odpowiednio dobranych składników ciasta oraz najlepszego sera daje oryginalny smak, a pieczony w odpowiedniej temperaturze oryginalny wygląd. Dzisiaj kołacz pieczony na wsi znajduje się nie tylko na weselnym stole, ale jest pieczywem niemal codziennego spożycia.

 

24.04.2006 Jodłownicki kołacz z serem został wpisany na listę produktów tradycyjnych
 
 
źródło:
www.minrol.gov.pl

Podobne wpisy

Kukiełka podegrodzka

Łukasz Kurbiel

Sądeckie lody

Łukasz Kurbiel

Lody nowotarskie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej