Jodłownicki kołacz z serem to okrągły wypiek z otoką z ciasta drożdżowego oraz miąższem z sera równomiernie położonego pośrodku. Średnica otok wynosi 3-4 cm a średnica miąższu serowego 10-13 cm. Skórka ma barwę złocistą a miąsz od złotego do jasnobrązowego.
Kołacz był znany od wieków. Jego nazwa pochodzi od koła (Encyklopedia staropolska ilustrowana wyd. III Zygmunta Glogera). Początkowo był wypiekany na uroczystości weselne i odpustowe. W literaturze można znaleźć wiele opisów kołacz m.in. w „Weselu” Wyspiańskiego. Tradycja pieczenia kołacza przetrwała do dziś a najbardziej rozpowszechniona jest na terenie Limanowszczyzny i gminy Jodłownik.
Tamtejsze gospodynie rywalizowały między sobą, o to która upiecze najsmaczniejszy. Która krowa lepsze mleko dała, to jej gospodyni lepszy kołacz miała. Przygotowywany z odpowiednio dobranych składników ciasta oraz najlepszego sera daje oryginalny smak, a pieczony w odpowiedniej temperaturze oryginalny wygląd. Dzisiaj kołacz pieczony na wsi znajduje się nie tylko na weselnym stole, ale jest pieczywem niemal codziennego spożycia.