Dolina Kondratowa
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Kondratowa

Dolina Kondratowa to jedna z łatwiej dostępnych tatrzańskich dolin znana m.in. turystom wybierającym się na Giewont. Rozciąga się z niej piękny widok na tatry Zachodnie, a przede wszystkim Goryczkowe Czuby i Kopę Kondracką. W dolinie znajduje się najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. 

Położenie

Dolina Kondratowa oddziela się od Doliny Goryczkowej na północ od Kondrackich Rówienek,  biegnie w kierunku południowo-zachodnim. Od południowo-zachodniej strony ograniczają ją stoki Giewontu, od zachodu grań Kopy Kondrackiej, od południa Goryczkowe Czuby, a od wschodu Kondratowy Wierch.

W górnym końcu Dolina Kondratowa rozgałęzia się na 2 odnogi: Dolinę Małego Szerokiego podchodzącą pod Kondracką Przełęcz oraz Długi Żleb podchodzący w okolice Przełęczy pod Kopą Kondracką.

Polana Kondratowa, na której położone są na wysokości 1333 m n.p.m. schronisko PTTK na Hali Kondratowej i dyżurka TOPR.

Dolina KondratowaGeologia i hydrografia

Większą część doliny budują skały wapienne. Rozwinięte w nich zjawiska krasowe powodują, że Dolina Kondratowa jest sucha. Woda płynie podziemiami i wypływa nagle w postaci Wywierzyska Bystrej. Krótki Kondratowy Potok wypełnia się wodą tylko po większych opadach. Dno doliny jest stosunkowo płaskie, gdyż w przeszłości było dnem stawu utworzonego przez morenę polodowcową.

Przyroda

W Dolinie Kondratowej występuje m.in. podejźrzon rutolistny i złoć mała, bardzo rzadkie rosliny karpackie. W przeszłości Dolina Kondratowa była wypasana, jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. W dolinie można spotkać m.in. niedźwiedzie, kozice i sarny. Przez bogactwo fauzy okresowo zamyka się zielony szlak z doliny pod Kopę Kondracką.

Schronisko 

W dolinie znajduje się najmniejsze schronisko w polskich Tatrach, Położone jest u podnóża Długiego Giewontu. Zazwyczaj traktowane jest raczej jako przystanek na wypoczynek niż miejsce dłuższego pobytu. Zimą są tu doskonałe warunki narciarskie i wtedy trudno znaleźć w nim wolne miejsce. Baza noclegowa to tylko 20 miejs, a  pobliżu usytuowana jest stacja meteorologiczna i placówka TOPR. Schronisko wybudowano w latach 1947 – 48, a w 1950 roku dobudowano dodatkowe skrzydło.

Dolina KondratowaHala

Kiedyś na dnia doliny wypasano owce. Do hali należała kośna Polana Kondratowa, a wypasano głównie na południowych zboczach Giewontu. Historia wypasu sięga na pewno XVII wieku. W 1676 roku król Jan III Sobieski nadał ją w posiadanie sołtysowi wsi Pieniążkowice. Potem prawo do wypasania uzyskali mieszkańcy wsi: Biały Dunajec, Pieniążkowice, Poronin, Pyzówka, Szaflary i Zakopane. W 1819 roku wykupili ją Uznańscy.

Po przejęciu Hali Kondratowej przez TPN zabroniono wypasu. Nadmierny wypas niszczył przyrodę. Ujemnym skutkiem jest zarastanie hali – duża część dawnej hali zarosła już od tego czasu lasem i kosówką.

Szlaki

szlak turystyczny niebieski Z Kuźnic do schroniska na Kondracką Przełęcz oraz Wielki Giewont (Z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, 1 h w dół, ze schroniska na Giewont: 1:45 h, 1:15 h w dół.

szlak turystyczny zielony Od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką (1:20 h, 1 h w dół)

Ciekawostki

– Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. W 1953 r. jeden z nich, ważący ok. 30 ton, uderzył w ścianę schroniska.

– Płaskie dno doliny było niegdyś stawem morenowym.

– Nazwa doliny pochodzi o nazwiska pierwszego właściciela tutejszych hal.

– W okresie międzywojennym na Hali Kondratowej powstała skocznia narciarska. W 1936 roku z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się na niej Mistrzostwa Polski, w których zwyciężył Stanisław Marusarz. W 1956 roku skakano na tej skoczni podczas zgrupowań przed Igrzyskami Olimpijskimi w Cortina d’Ampezzo. Obiekt miał drewniany rozbieg oraz naturalny zeskok. Oprócz tego istniała jeszcze rezerwowa skocznia. Dziś po skoczniach na Hali Kondratowej nie ma nawet śladu.

Podobne wpisy

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Łapszanka, czyli troszkę szczęścia do pogody…

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Macieja w Andrychowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej