Dolina Kondratowa
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Kondratowa

Dolina Kondratowa to jedna z łatwiej dostępnych tatrzańskich dolin znana m.in. turystom wybierającym się na Giewont. Rozciąga się z niej piękny widok na tatry Zachodnie, a przede wszystkim Goryczkowe Czuby i Kopę Kondracką. W dolinie znajduje się najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. 

Położenie

Dolina Kondratowa oddziela się od Doliny Goryczkowej na północ od Kondrackich Rówienek,  biegnie w kierunku południowo-zachodnim. Od południowo-zachodniej strony ograniczają ją stoki Giewontu, od zachodu grań Kopy Kondrackiej, od południa Goryczkowe Czuby, a od wschodu Kondratowy Wierch.

W górnym końcu Dolina Kondratowa rozgałęzia się na 2 odnogi: Dolinę Małego Szerokiego podchodzącą pod Kondracką Przełęcz oraz Długi Żleb podchodzący w okolice Przełęczy pod Kopą Kondracką.

Polana Kondratowa, na której położone są na wysokości 1333 m n.p.m. schronisko PTTK na Hali Kondratowej i dyżurka TOPR.

Dolina KondratowaGeologia i hydrografia

Większą część doliny budują skały wapienne. Rozwinięte w nich zjawiska krasowe powodują, że Dolina Kondratowa jest sucha. Woda płynie podziemiami i wypływa nagle w postaci Wywierzyska Bystrej. Krótki Kondratowy Potok wypełnia się wodą tylko po większych opadach. Dno doliny jest stosunkowo płaskie, gdyż w przeszłości było dnem stawu utworzonego przez morenę polodowcową.

Przyroda

W Dolinie Kondratowej występuje m.in. podejźrzon rutolistny i złoć mała, bardzo rzadkie rosliny karpackie. W przeszłości Dolina Kondratowa była wypasana, jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. W dolinie można spotkać m.in. niedźwiedzie, kozice i sarny. Przez bogactwo fauzy okresowo zamyka się zielony szlak z doliny pod Kopę Kondracką.

Schronisko 

W dolinie znajduje się najmniejsze schronisko w polskich Tatrach, Położone jest u podnóża Długiego Giewontu. Zazwyczaj traktowane jest raczej jako przystanek na wypoczynek niż miejsce dłuższego pobytu. Zimą są tu doskonałe warunki narciarskie i wtedy trudno znaleźć w nim wolne miejsce. Baza noclegowa to tylko 20 miejs, a  pobliżu usytuowana jest stacja meteorologiczna i placówka TOPR. Schronisko wybudowano w latach 1947 – 48, a w 1950 roku dobudowano dodatkowe skrzydło.

Dolina KondratowaHala

Kiedyś na dnia doliny wypasano owce. Do hali należała kośna Polana Kondratowa, a wypasano głównie na południowych zboczach Giewontu. Historia wypasu sięga na pewno XVII wieku. W 1676 roku król Jan III Sobieski nadał ją w posiadanie sołtysowi wsi Pieniążkowice. Potem prawo do wypasania uzyskali mieszkańcy wsi: Biały Dunajec, Pieniążkowice, Poronin, Pyzówka, Szaflary i Zakopane. W 1819 roku wykupili ją Uznańscy.

Po przejęciu Hali Kondratowej przez TPN zabroniono wypasu. Nadmierny wypas niszczył przyrodę. Ujemnym skutkiem jest zarastanie hali – duża część dawnej hali zarosła już od tego czasu lasem i kosówką.

Szlaki

szlak turystyczny niebieski Z Kuźnic do schroniska na Kondracką Przełęcz oraz Wielki Giewont (Z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, 1 h w dół, ze schroniska na Giewont: 1:45 h, 1:15 h w dół.

szlak turystyczny zielony Od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką (1:20 h, 1 h w dół)

Ciekawostki

– Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. W 1953 r. jeden z nich, ważący ok. 30 ton, uderzył w ścianę schroniska.

– Płaskie dno doliny było niegdyś stawem morenowym.

– Nazwa doliny pochodzi o nazwiska pierwszego właściciela tutejszych hal.

– W okresie międzywojennym na Hali Kondratowej powstała skocznia narciarska. W 1936 roku z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi odbyły się na niej Mistrzostwa Polski, w których zwyciężył Stanisław Marusarz. W 1956 roku skakano na tej skoczni podczas zgrupowań przed Igrzyskami Olimpijskimi w Cortina d’Ampezzo. Obiekt miał drewniany rozbieg oraz naturalny zeskok. Oprócz tego istniała jeszcze rezerwowa skocznia. Dziś po skoczniach na Hali Kondratowej nie ma nawet śladu.

Podobne wpisy

Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu

Łukasz Kurbiel

Kozia Przełęcz

Łukasz Kurbiel

Rezerwat Przyrody „Bór na Czerwonem”

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej