Dolina Eliaszówki należy do parku krajobrazowego „Dolinki Krakowskie„. Położona jest obok słynnego klasztoru w Czernej. Jej atrakcją oprócz pięknej przyrody są pozostałości tzw. Diabelskiego Mostu. W dolinie znajduje się też rezerwat przyrody.
Nazwa
Nazwa doliny pochodzi od imienia biblijnego proroka Eliasza, patrona klasztoru w Czernej znajdującego się na zboczach doliny.
Geografia
Dolina Eliaszówki ma powierzchnię około 110 hektarów. Dolina ma strome zbocza i jest zbudowana z szarych wapieni dolnego karbonu. Jest całkowicie zalesiona. Występują w niej ciekawe ostańce skalne i groty (grota św. Hieronima, św. Hilarona i św. Onufrego). Dnem płynie potok Eliaszówka. W dolinie spotkamy kilka źródeł: źródło proroka Eliasza, źródło proroka Elizeusza i źródło św. Józefa.
Atrakcje
Najważniejszym zabytkiem doliny Eliaszówki są ruiny Mostu, łączącego kiedyś klasztor w Czernej z miejscowością Siedlec, dawne uposażenie klasztoru. Most wybudowano został w latach 1671–1691. Ta budowla z kamienia przypomina rzymskie akwedukty. Za mostem znajdowała się Brama Siedlecka, kapliczka, w której odprawiano nabożeństwa, budynek z pokojami mieszkalnymi i pralnia. Od 1889 roku most przestał być używany. Powyżej mostu znajduje się Grota Hieronima.
Dawniej na terenie doliny istniało kilkanaście pustelni, obecnie istnieje jeszcze odnowiona pustelnia św. Agnieszki i kilka ruin innych pustelni.
Rezerwat przyrody
Utworzony został w 1989 roku. Obejmuje dolną, wapienną część Doliny Eliaszówki porośniętą grądem, buczyną karpacką i buczyną ciepłolubną, a na dnie łęgiem olszowo-jesionowym. Rezerwat otacza z wszystkich niemal stron zespół klasztoru. W runie leśnym wiosną zakwita żywiec gruczołowaty, złoć żółta, zawilec gajowy, marzanka wonna, szczyr trwały, lepiężnik biały. Występują także nerecznica samcza, przetacznik górski, paprotnik kolczysty, tojad mołdawski, gajowiec żółty, parzydło leśne, żywiec dziewięciolistny, pierwiosnek wyniosły i inne.
Rezerwat wchodzi w skład dwóch obszarów Natura 2000: Dolinki Jurajskie i Czerna.
Dolina Eliaszówki – Szlaki
Szlak Dolinek Jurajskich. Z Krzeszowic, Dolinę Eliaszówki, Dolinę Racławki, Dolinę Będkowską, Dolinę Kobylańską, Dolinę Bolechowicką, do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Z Krzeszowic przez Czerną i Dolinę Eliaszówki do Paczółtowic.
Z Krzeszowic przez Bartlową Górę, obok Diabelskiego Mostu przez Siedlec do Krzeszowic.
Ciekawostki
– U wylotu doliny znajduje się duży kamieniołom wapienia Czatkowice.