Lubomir
PrzyrodaZwiedzanie

Lubomir

Lubomir – najwyższy szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny (zwanym także Beskidem Makowskim). Wznosi się na wysokość 904 m.n.p.m.

Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Nadano ją w 1932 w uznaniu jego zasług (w 1922 ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego) Wierzchołek jest całkowicie zalesiony i pozbawiony widoków.

Obserwatorium astronomiczne

W 1922 r. na szczycie Lubomira, na dawnej polanie Przygoleź wybudowano, z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza niewielkie obserwatorium astronomiczne – jedno z dwóch w ówczesnych polskich Karpatach. Podczas wojny Pasmo Lubomira i Łysiny było miejscem stacjonowania oddziałów partyzanckich. Z powodu niemieckich represji obserwatorium wraz ze znajdującym się obok budynkiem mieszkalnym zostało spalone we wrześniu 1944 r. 16 października 2007 r. miało miejsce uroczyste otwarcie obiektu – Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zbudowanego na pozostałości przedwojennego obserwatorium (na miejscu fundamentów budynku mieszkalnego). 

Lubomir – Szlaki:

szlak turystyczny zielony zielony: Wiśniowa – Lubomir Czas przejścia: 2:45 (góra) 1:50 (dół)
szlak turystyczny czerwony Myślenice – Lubomir Czas przejścia: 4:00 (góra) 3 (dół)
szlak turystyczny czerwony Kasina Wielka – Wierzbanowa: 4:00 (góra) 3:30 (dół)

Źródło: Wikimedia Commons

 

Podobne wpisy

Park Miejski w Andrychowie

Łukasz Kurbiel

Piętnasty Świtak na Babiej Górze

Łukasz Kurbiel

Skwirtne

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej