Kościół pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej jest mało znanym zabytkiem. Według danych historycznych drewniana bryła części kościoła pochodzi z 1766 roku, zaś część murowana została dobudowana w 1870 roku. W XIX i XX wieku przeprowadzano prace remontowe. Ostatnie prace konserwatorskie i budowlane prowadzone były w 1974 roku.
Bryłę kościoła pw. św. Marcina tworzą trzy obszary. Prezbiterium i nawa mają drewnianą konstrukcję zrębową. Od strony zachodniej nawa została przedłużona w XIXw o murowaną część niemal tej samej długości co jednonawowy drewniany korpus kościoła. Całość przykryta jest dwuspadowym dachem kryty gontem. W środkowej części, na poszerzeniu prezbiterium i nawy, znajduje się wieżyczka na sygnaturkę pokryta blachą. Od północnej strony, do ściany prezbiterium przylega integralnie związana z bryłą kościołą zakrystia. Od strony południowej do drewnianej części kościółka przylega niewielka kruchta.
Wnętrze kościła jest głównie późnobarokowe – ołtarze i inne obiekty kultu sakralnego. Wyjątkowo interesująca jest chrzcielnica z 1587 roku.
Onok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica. Pochodzi z okresu powstania kościoła (XVIII w.) Przy kościele znajduje się również figura św. Marcina.
źródła: www.wolbrom.pl