Klasztor Franciszkanów w Kętach
ZabytkiZwiedzanie

Klasztor ojców Franciszkanów w Kętach

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kętach został wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku.

Inicjatorem budowy był chorąży krakowski i rycerz chorągwi husarskiej Andrzej Żydowski. Celem przedsięwzięcia była w dużej mierze walka z popularnym w okolicy kalwinizmem. Kościół został konsekrowany w 1714 roku. Zarówno klasztor jak i kościół są wybudowane w stylu zbliżonym do baroku. Przed kościołem znajduje się plac na którym usytuowano stacje drogi krzyżowej. Od wschodniej strony prezbiterium wybudowano kaplicę św. Dydaka, która korytarzem łączy się z kaplicą Przemienienia Pańskiego. Kaplica św. Dydaka została dobudowana w 1901 roku. Wewnątrz niej znajdują się freski przedstawiające św. Franciszka, który dostępuje łaski odpustu zupełnego, zwanego popularnie odpustem porcjunkuli. Kaplica ta jest miejscem szczególnym, gdyż co roku przybywają do niej wierni z Kęt i okolic w celu uzyskania odpustu.

Wnętrze

Najcenniejszym zabytkiem kościoła w klasztorze Franciszkanów jest Pieta z I połowy XV wieku. Rzeźba jest polichromowana, częściowo zniszczona. Innym unikatem jest płaskorzeźba z ukrzyżowaniem. Datuje się ją na I połowę XVII wieku. Płaskorzeźba jest wykonana z alabastru, a oprawiona w profilowaną, drewnianą ramę. Przy kolumnie barokowej usytuowana jest rzeźba Chrystusa z końca XVIII wieku. Ołtarz główny kościoła znajduje się pośrodku prezbiterium i dzieli go na dwie części. W centralnym jego miejscu znajdują się rzeźby, przedstawiające ukrzyżowanie. Natomiast z tyłu ołtarza znajduje się chór zakonny – kaplica, wyposażona w stalle. W miejscu tym na modlitwie zbierają się zakonnicy. Ważnym zabytkiem klasztoru są również organy, zakupione w 1891 roku.

Klasztor Franciszkanów  w Kętach
Wnętrze Kościoła – Fot. B. Twarowski

Ogród

Klasztor ojców Franciszkanów w Kętach posiada też ogród. Został on podzielony na 3 części: pierwsza została zaadoptowana na parking samochodowy, w drugiej części znajduje się sad owocowy, natomiast w części przylegającej do placu kościelnego powstał ogród różańcowy: z 20 kapliczkami w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe. W ogrodzie ustawiono też 6 rzeźb, wykonanych z drewna przedstawiające postacie świętych.

Kapliczki różańcowe - Fot. Bartosz Twarowski
Kapliczki różańcowe – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

– Na południowej ścianie klasztoru umieszczono  zegar słoneczny z łacińskim napisem, a który po polsku brzmi: Ciągle ucieka godzina, czas ginie, ileż go umknęło, zaoszczędzony niech będzie twój czas.

– Co roku, 2 sierpnia odbywa się najważniejsze wydarzenie w roku, święto Porcjunkuli. Wtedy to też wierni mogą uzyskać tzw. odpust zupełny.

Msze Święte

Dni powszednie
  • 7:00 8:00 18:00
Niedziele i Święta
  • 6:00 7:00 8:30 10:00 12:00 18:00

Podobne wpisy

Zalipie – Malowana Wieś

Łukasz Kurbiel

Kościół w Lanckoronie

Łukasz Kurbiel

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej