Kaplica na wodzie św. Józefa Robotnika w Ojcowie
ZabytkiZwiedzanie

Kaplica „na wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie

Kaplica „na wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika to nieduży, drewniany kościółek nad rzeką Prądnik, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Kaplica znajduję się w Ojcowie, przy głównej drodze łączącej Ojców z Pieskową Skała, ok 300 metrów od parkingu w Ojcowie.

Historia

Budowla została wzniesiona w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik w w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobione zostały na obiekt sakralny.

Położenie kapliczki zgodnie z miejscową tradycją związane było z zakazem carskim, wydanym przez cara Mikołaja II zakazującym budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. W związku z tym, postanowiono wybudować kaplicę „na wodzie”.

Inicjatorem budowy był dr Stanisław Niedzielski, ówczesny dyrektor zakładu hydropatycznego.

Kaplica na wodzie św. Józefa Robotnika w Ojcowie
Kaplica na wodzie św. Józefa Robotnika w Ojcowie – fot. B.Twarowski

Architektura

Kaplica „na wodzie” św. Józefa Robotnika w Ojcowie utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Elementy architektury alpejskiej widoczne są w ażurowej wieżyczce (tzw. sygnaturce, czyli małej wieży kościelnej z bardzo małym dzwonem). Wybudowana jest na planie symetrycznego krzyża o wymiarach 5×11 m.

Wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, modnego na początku XX wieku. Kaplica posiada trzy ołtarze w kształcie szczytów chat. W szczycie głównego ołtarza umieszczono słońce, a pod nim figurki 5 świętych. W ołtarzu mieści się też obraz Matki Boskiej Wspomożenia namalowany w 1901 r. przez jedną z kuracjuszek. Po bokach ołtarza głównego znajdują się 2 orły symbolizujące Polskę nad 3 wężami (zaborcami).

Kaplica na wodzie św. Józefa Robotnika w Ojcowie
Kaplica na wodzie św. Józefa Robotnika w Ojcowie fot. B.Twarowski

Godziny otwarcia

Kaplica na wodzie pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest w dalszym ciągu użytkowana i udostępniona do zwiedzania w niedziele i święta między nabożeństwami.

Msze Święte

Niedziela: 8.00, 10.00, 18.00*

* W październiku, Msze niedzielne (godz. 18:00) są odprawiane wcześniej – o godz. 16.00, a od listopada do końca marca nie są one odprawiane.

Źródła:
– http://www.przewodnik-ojcow.pl/co-warto-zwiedzic.html?start=7
– http://www.opn.most.org.pl/kaplica.htm

Podobne wpisy

Zamek Lipowiec

Łukasz Kurbiel

Piwniczna – Zdrój

Łukasz Kurbiel

Kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej