ZabytkiZwiedzanie

Kościół pw. św. Macieja w Andrychowie

Kościół Świętego Macieja to najważniejszy obiekt sakralny w Andrychowie. Choć kościół powstał w XVIII wieku, parafia sięga tu korzeniami aż XIV wieku. W kościele znajduje się słynny obraz matki Bożej Różańcowej, Pani Andrychowskiej. Na Jej cześć odbywa się odpust. 

Historia

Parafia została erygowana już w 1325. W 1626 roku zbudowano w niej kościół, ta data widnieje wyryta na jednym z kamieni na strychu kościoła. Kosciół powstał za sprawą Elżbiety z Schillingów Przyłęckiej. Niedaleko wejścia do kościoła zbudowano także dzwonnicę, na której wzorem starego kościółka umieszczono dwa dzwony. Kościół posiadał 3 ołtarze, organy i cmentarz, który znajdował się na terenie bezpośrednio przyległym do kościoła. Poświęcenie kościoła i ołtarza ku czci św. Macieja z relikwiami świętych: Krescencjusza i Teodora nastąpiło w 1721 roku. Dokonał go biskup kijowski, Jan Tarło, jednocześnie kanonik i archidiakon krakowski. Koszty uroczystości poświęcenia i remontu kościoła wzięła na siebie Salomea Czerna, właścicielka tutejszych dóbr a samorządy Roczyn, Wieprza i Andrychowa zakupiły ponad 2 ha ziemi, z której dochody miały służyć utrzymaniu kapłana pracującego w Andrychowie.

Wnętrze – Fot. Bartosz Twarowski

W 1723 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie Bractwa Różańcowego do andrychowskiego kościoła i do świeżo wymurowanej z tej okazji Kaplicy Różańcowej z kryptą. W Kaplicy tej tok później, w 1725 roku zawiśnie obraz przedstawiający Matkę Boską Różańcową.

W latach 1838 i 1924-1929 kościół remontowano. Posiada wyposażenie barokowe.

W głównym ołtarzu świątyni znajduje się Obraz Matki Bożej Różańcowej, który został namalowany na zamówienie Salomei Czernej w 1725 roku.
W latach 1722-1726 za aprobatą władzy kościelnej założone zostało przy andrychowskim kościele Bractwo Różańca Najsłodszego Imienia Jezus i Najświętszej Maryi Panny.

Od tego czasu rozpoczęło się w Andrychowie uroczyste świętowanie odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej – „Pani Andrychowskiej”.

Odpusty

– ku czci św. Macieja – niedziela najbliższa świętu św. Macieja (14 maja) – Suma odpustowa 11:00

– ku czci NMP Różańcowej – 1 niedziela października – Suma odpustowa z procesją 11:00

– na Groniu Jana Pawła II – niedziela najbliższa świętu Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) – Suma odpustowa 12:00

 

Podobne wpisy

Ojcowski Park Narodowy

Łukasz Kurbiel

Zamek w Korzkwi

Łukasz Kurbiel

Dolina Racławki

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej