Dolina Starorobociańska
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Starorobociańska

Położona w Tatrach Zachodnich Dolina Starorobociańska jest stosunkowo mało znana i nie tak popularna jak choćby Kasprowy Wierch, Giewont, Orla Perć czy też Dolina Kościeliska. Właśnie dlatego jest warta polecenia. 

Dolina Starorobociańska leży między Trzydniowiańskim Wierchem, grzbietem Ornaku a Starorobociańskim Wierchem.Dolina Starorobociańska rozciąga się na powierzchni 9 km2, a długość jej szacuje się na 4,5 km. Określana bywa również mianem „Doliny Starej Roboty” – rzeczywiście kiedyś istniały tu kopalnie oraz Huta Stara Robota (nazwa pojawiła się już w przywileju Władysława IV Wazy z 1646 r.). Dawniej wydobywano tu rudę żelaza.
Jak najlepiej dojść do doliny? Wydaje się, że z Siwej Polany, do której dojeżdżamy z miasta Zakopane samochodem albo busem. Przed wejściem na szlak możemy wypożyczyć rower, który musimy oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną (do Polany Huciska), co szczególnie poleca się tym osobom, które mają w planach daleką i długą wycieczkę. Aż do Polany Huciska idziemy asfaltową drogą.

Starorobociański Wierch
Starorobociański Wierch

Jednakże dalej trasa jest nadal dosyć szeroka. Po prawej stronie płynie Potok Chochołowski. Tuż za Polaną Huciska rozpoczyna się Ścieżka nad Reglami (czarny szlak – nie mylić z drogą przez Dolinę Starorobociańską). Potem podziwiamy jaskinie: Zbójecką Dziurę, Rybią i Małą (spójrzmy w prawo), a także Wyżnią Chochołowską Bramę (odwróćmy się w lewo). Nieco później stajemy na rozdrożu. Wybieramy czarny szlak i wkraczamy do Doliny Starorobociańskiej.

Jakie są największe atrakcje Doliny Starorobociańskiej? Dlaczego warto właśnie tam się udać. Cóż, na pierwszy plan wysuwa się majestatyczny Starorobociański Wierch. Niestety przez większość drogi przez dolinę (przez którą wędrujemy czarnym szlakiem) praktycznie niewidoczny. To najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich. Z daleka przypomina piramidę. Podejście dość męczące, ale piękny widok wynagrodzi trud. Nie sposób także zapomnieć o takich miejscach jak: Polana Iwanówka, Starorobociańska Rówień, Dudowe Turnie, Iwaniacka Dolina i Starorobociańska Polana.

Dolina Starorobociańska
Dolina Starorobociańska

Opisana powyżej trasa:

Szlaki turystyczne w dolinie: 

szlak turystyczny żółty – żółty z Doliny Chochołowskiej. Początkowo biegnie razem z czarnym, na Iwanówce oddziela się od niego i prowadzi przezIwaniacką Przełęcz do schroniska na Hali Ornak. Czas przejścia: 2:20 h, z powrotem 2:25 h
szlak turystyczny czarny – czarny z Doliny Chochołowskiej, zaczynający się przy leśniczówce i prowadzący całą Doliną Starorobociańską przez Starorobociańską Polanę i Starorobociańską Rówień aż do Siwej Przełęczy. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2 h
 
Źródło:
Artykuł nadesłany przez zaprzyjaźnioną stornę natatry.pl

Podobne wpisy

Ruiny zamku w Lanckoronie

Łukasz Kurbiel

Pusta Wielka

Łukasz Kurbiel

Zamek królewski w Niepołomicach

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej