Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku został dobudowany do istniejącego już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej nowy budynek, w którego piwnicach zgodnie z ówczesną doktryną obronną zostało utworzone Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. To z tego miejsca w przypadku wojny lub innego zagrożenia miało się odbywać kierowaniem urzędem miejskim oraz koordynowanie działań formacji obrony cywilnej.
Pomieszczenia „schronu” zostały zakwalifikowane jako miejsce ukrycia typu II i zaopatrzone w stalowe drzwi zabezpieczające jedynie przed wybuchami bomb.
W celu zapewnienia odpowiednich warunków do pracy, na wypadek konfliktu zbrojnego bądź też innego zagrożenia stanowisko kierowania zostało wyposażone w środki łączności umożliwiające kontakt z innymi urzędami oraz jednostkami obrony cywilnej. W przypadku szczelnego zamknięcia stalowych drzwi, dopływ świeżego powietrza zapewniał specjalny układ wentylacyjny wyposażony w odpowiednie filtry, które pomimo upływu wielu lat pozostały nadal sprawne.
W sytuacji zawalenia się budynku projektanci zapewnili również wyjście ewakuacyjne prowadzące na podwórko dzisiejszego Urzędu Miasta.
Informacje praktyczne: Zwiedzanie „I zwisu” w dni robocze, kontakt z osobami oprowadzającymi: 693 749 470, 795 591 442.
W dni wolne od pracy istnieje możliwość zwiedzania dla grup po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. .
źródło: Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Targu.