Dolina za Bramką
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina za Bramką

Dolina za Bramką to krótka, około 2 – kilometrowa dolinka reglowa w Tatrach Zachodnich znajdująca się między Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki. Wycieczka w te strony daje możliwość kameralnego, kilkudziesięciominutowego spaceru leśną ścieżką wśród wysokich skał i szumiącego potoku.

Geografia

Dolina za Bramką ma powierzchnię około 100 ha i niecałe 2 km długości. Jej zbocza zbudowane są z wapieni i dolomitów. Porasta je las mieszany z dużym udziałem sosny. W dolnej części doliny znajdują się Jasiowe Turnie – malownicze skały o ciekawych kształtach. Dnem doliny płynie Potok zza Bramki, tworząc małe kaskady. W dolinie znajdują się 2 niewielkie jaskinie: Jasiowy Schron i Dziura w Jatkach.

W górnej części dolina rozwidla się na dwa ramiona, którymi są Dolinka spod Jatek i Dolinka spod Łysanek.

Ujście doliny jest na wysokości ok. 920 m n.p.m. nad osiedlem Stare Krzeptówki. Dolinka jest położona nieopodal Krzeptówek, których główną atrakcją turystyczną jest chałupa Jana Krzeptowskiego „Sabały” i sanktuarium matki Boskiej Fatimskiej

Jasiowe Turnie
Jasiowe Turnie – Fot. Bartosz Twarowski

Przyroda

Dolina znajduje się w obszarze ścisłej ochrony TPN-u. Z rzadkich roślin występują tu m.in. jarząb nieszpułkowy.

Historia

Kiedyś, około 120-130 lat temu, Dolinka za Bramką była popularnym celem wycieczek tatrzańskich. Bramka, od której pochodzi nazwa doliny, została w 1875 roku zburzona na polecenie Towarzystwa Tatrzańskiego w celu poszerzenia drogi. Obecnie tylko wewnątrz doliny można zobaczyć inne bramki (czyli miejsca, w których skały tworzą zwężenia dna doliny).

Przed wojną istniał w tym miejscu znakowany szlak turystyczny (tzw. Perć ponad Skałki) prowadzący z Doliny za Bramką przez grzbiet do Doliny Strążyskiej.  W XIX wieku mieściła się w dolinie drewniana altana turystyczna, wzniesiona przez Towarzystwo Tatrzańskie. Dziś w tym miejscu jest ławeczka.

Doliną za Bramką zachwycali się m.in. Walery Eljasz Radzikowski i Jan Kasprowicz.

Dolina za Bramką
Dolina za Bramką latem – Fot. Bartosz Twarowski

Szlak

szlak turystyczny zielony Do doliny prowadzi szlak zielony odchodzący od Drogi pod Reglami. Czas przejścia to około 20 min w jedną stronę.

Podobne wpisy

Wąwóz Kraków

Łukasz Kurbiel

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Łukasz Kurbiel

Opactwo Sióstr Benedyktynek w Staniątkach

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej