Dolina Strążyska
PrzyrodaZwiedzanie

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska to jedna z krótszych i przez to popularniejszych tatrzańskich dolin. Położona jest w Tatrach Zachodnich i prowadzą przez nią szlaki na Giewont oraz na Drogę nad Reglami. Dojście do Polany Strążyskiej zajmuje około 40 minut i nie przysparza większych trudności. Na końcu doliny znajduje się znany wodospad – Siklawica.

Charakterystyka

Wejście do doliny znajduje się przy Drodze pod Reglami, na przedłużeniu zakopiańskiej ul. Strążyskiej. Dolina ciągnie się aż pod masyw Giewontu. W górnej części, powyżej wodospadu Siklawica dolina rozgałęzia się na 2 mniejsze dolinki, ale nie są one dostępne dla turystów.

Dolina powstała w wyniku uskoku tektonicznego przecinającego w tym miejscu regle. Ma powierzchnię ok. 4 km² i długość 3 km. Jest zalesiona, a na obu stromych zboczach widać skaliste turnie. Największe z nich są  Kominy Strążyskie i Skała Edwarda Jelinka. Dnem doliny płynie Potok Strążyski.

0,5 km od wejścia doliny znajduje się polana Młyniska, na której stoi leśniczówka TPN. W górnej części doliny położona jest Polana Strążyska, na której znajdują się 2 szałasy, bufet i duży głaz zwany Sfinksem. Na polanie skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd dojść między innymi na Giewont, Sarnie Skałki i Dorgę nad Reglami oraz do Doliny Małej Łąki.

Kilka minut od Polany Strążyskiej znajduje się jeden z ważniejszych tatrzańskich wodospadów – Siklawica. Wodospad opada po 2 ścianach pod kątem 80°, a jego łączna wysokość wynosi 23 metry. Pomiędzy górną i dolną częścią istnieje skalna półka, w której powstał głęboki kocioł eworsyjny.

W dolinie zaobserwować można ciekawą roślinność. Stwierdzono w tu występowanie rzadkich okazów takich jak jarząb nieszpułkowy, rozrzutka alpejska, sosna drzewokosa, tojad Kotuli, irga kutnerowata, czy złoć mała.

Dolina Strążyska
W okolicach Polany Strążyskiej – Fot. Bartosz Twarowski

Historia

Dawniej na Polanie Strążyskiej wypasano owce. Najstarsze dokumenty wzmiankujące o dolinie pochodzą z 1605 roku, a nazwa Strążyska pojawia się już w 1669 roku. W 1961 roku polana została przejęta przez park narodowy i od tego czasu zaniechano pasterstwa. Droga przez dolinę została wykonana przez dwór zakopiański i Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1893-1896.

Chaty na Polanie Strążyskiej - Fot. Bartosz Twarowski
Chaty na Polanie Strążyskiej – Fot. Bartosz Twarowski

Turystyka

Dolina Strążyska jest popularnym celem turystycznym. Po pierwsze, prowadzi przez nią szlak na Giewont. Po drugie, jest bardzo atrakcyjna i stosunkowo łatwo dostępna dla turystów. Pod samo wejście do doliny można podjechać samochodem, a czas dojścia do Polany Strążyskiej trwa około 40 minut. U wylotu doliny znajduje się parking i przystanek busów.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony Szlak czerwony prowadzi z Zakopanego do Polany Strążyskiej, a dalej na Przełęcz pod Giewontem. Czas przejścia z Zakopanego na Polanę Strążyską to około 40 min, (35 min w dół), a z polany na Giewont około 2:35 h (1:55 h w dół)

szlak turystyczny żółty Szlak żółty prowadzi z Polany Strążyskiej do wodospadu Siklawica. Czas przejścia nie przekracza kilku minut.

szlak turystyczny czarny Szlak czarny to Ścieżka nad Reglami. Prowadzi z Kuźnic do Doliny Małej Łąki.

Dolina Strążyska
Wodospad Siklawica – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

– Józef Ignacy Kraszewski pisał o dolinie: „kraj milczenia i marzenia, a tak piękny”. Obecnie nic nie straciła na swojej urodzie, krajem milczenia jest już jednak bardzo rzadko, jest bowiem jedną z najliczniej odwiedzanych dolin tatrzańskich (ok. 6% całej frekwencji Tatr).

– oprócz Siklawicy pochodzi w Dolinie Roztoki znajduje się często mylony z Siklawicą wodospad Wielka Siklawa.

– Nazwa polany i doliny pochodzi od słowa strąga oznaczających zagrodę do dojenia owiec.

– W drodze na Polanę Strążyską na turni zwanej Trzema Kominami zamontowano tablicę poświęconą czeskiemu publicyście Edwardowi Jelinkowi krzewiącemu braterstwo polsko-czeskie.

– Dolina Strążyska weszła do historii dzięki filmie Potop.
Tekst i zdjęcia Bartosz Twarowski
Źródło:
– http://www.polskanafilmowo.pl/filmowe-miejsce,32,dolina-strazyska,PL
– http://www.gory-szlaki.pl/
– Wikimedia Commons

Podobne wpisy

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu

Łukasz Kurbiel

Wodospad na Łomniczance

Łukasz Kurbiel

Fort 50a Lasówka

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej