ZabytkiZwiedzanie

Plac Szczepański w Krakowie

Plac Szczepański to jeden z placów otaczających krakowski rynek. Usytuowany jest między Plantami a ulicami: św. Tomasza i Szczepańską. Tuż obok znajduje się klasztor franciszkanów – reformatów oraz Pałac Sztuki. Od niedawna wyremontowany plac przyciąga również secesyjną fontanną.

Historia

Plac Szczepański powstał na początku XIX wieku, gdy wyburzono średniowieczny kościół św. Szczepana. To właśnie stąd wzięła się nazwa placu. Początkowo nadano placu nazwę placu Gwardii Narodowej, gdyż to na nim w 1811 roku dokonano pierwszego przeglądu utworzonej w Krakowie Gwardii Narodowej. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczono na kamienicy Szołayskich tablicę z czarnego marmuru. Nazwa ta jednak nie przyjęła się wśród krakowian i wkrótce ustaliła się ostatecznie dzisiejsza nazwa placu.

Od XIX wieku działał tu targ, a od połowy XX wieku parking. W 2010 roku wykonano modernizację placu dodając secesyjną fontannę.

Nowa fontanna wzorowana na stylu secesyjnym, fot. Bartosz Twarowski


Okoliczne budynki

Plac otacza wiele ciekawych obiektów. Należy do nich XIX-wieczny secesyjny gmach Starego Teatru oraz secesyjna kamienica Wolnego wzniesiona w latach 1908-1909. Przy placy stoi też powojenny budynek Bunkier Sztuki mieszczący galerię sztuki współczesnej o tej nazwie, secesyjny budynek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zwany Pałacem Sztuki z 1901 roku, budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w stylu art déco (najwyższy budynek w obrębie krakowskiego Starego Miasta. Na uwagę zasługuje też kamienica Szołayskich, w której mieści się Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

 

Podobne wpisy

Dwór w Łuczanowicach

Łukasz Kurbiel

Dolina Eliaszówki

Łukasz Kurbiel

Ogród Botaniczny w Krakowie wiosną

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej