Jezioro Klimkówka
PrzyrodaZwiedzanie

Jezioro Klimkówka

Jezioro Klimkówka to jeden z bardziej malowniczych, a przy tym mało znanych sztucznych zbiorników w Karpatach. Jezioro spełnia przede wszystkim funkcje retencyjne i energetyczne, ale jest też doceniane przez turystów. Nad brzegiem jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego i pola namiotowe, a jezioro jest cenione m.in. przez wędkarzy i windsurferów.

Fakty dotyczące zbiornika

Zbiornik ma około 300-400 metrów szerokości, około 310 ha powierzchni, 2,5-4,5 km długości oraz do do 25 metrów głębokości. Wysokość zapory wynosi 34 metrów, a jej rozpiętość 210 metrów. Przy zaporze mieści się mała elektrownia szczytowa o mocy 1,1 MW.

Jezioro Klimkówka i Uście Gorlickie, fot. Bartosz Twarowski
Jezioro Klimkówka i Uście Gorlickie, fot. Bartosz Twarowski

 

Historia

Budowę zapory rozpoczęła się w latach 70. Zapora przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m.) i Ubocz (623 m n.p.m.), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Wody spiętrzonego jeziora zalały całość dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko nad taflą wody.

Jezioro Klimkówka
Poranne mgły nad jeziorem – Fot. Bartosz Twarowski

Linia brzegowa

Linia brzegowa zalewu jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się wiele małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome i zalesione, a południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

W 2021 roku zakończyła się inwestycja zagospodarowania brzegów zbiornika. Do dyspozycji oddano  kompaktowe plaże, ścieżki rowerowe, pomost cumowniczy dla wodniaków, pochylnia do wodowania łodzi czy też 3 – stopniowe nabrzeże o funkcji zabezpieczającej. W pobliżu stanicy WOPR powstała wiata z grillem i zapleczem sanitarnym o łącznej powierzchni zabudowy 91,23 metra kwadratowego. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jezioro Klimkówka
Zmierzch na zalewem. – Fot. Bartosz Twarowski

Ciekawostki

– Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do kręcenia scen ukraińskiego Dniepru. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody, gdy teren nie był jeszcze zabudowany.

– Jezioro jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można po nim pływać na łodziach silnikowych.

– Jezioro jest również zarybiane i popularne wśród wędkarzy.

Źródła:

– http://www.windsurfing.pl/post/364,jezioro-klimkowka

Podobne wpisy

Lackowa

Łukasz Kurbiel

Kościelec

Łukasz Kurbiel

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej