Mała Babia Góra
PrzyrodaZwiedzanie

Mała Babia Góra

Mała Babia Góra zwana też Cylem to jeden z wierzchołków w masywie Babiej Góry. Ma 1517 metrów n.p.m. Rozciąga się z niego piękna panorama z Babią Górą i górami Beskidu Żywieckiego.

Mała Babia Góra jest 3 co do wysokości szczytem w całych polskich Beskidach (po Diablaku i Pilsku). Przez szczyt Małej Babiej Góry biegnie granica polsko-słowacka i dział wodny między zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Czarnego.

Wierzchołek Cyla jest trawiasty, dzięki temu roztacza się z niego szeroka panorama widokowa, podobna do tej z Diablaka. Obejmuje 3/4 horyzontu.  Dawniej cały grzbiet Babiej Góry z Cylem był wypasany, po utworzeniu Babiogórskiego Parku Narodowego wypas zniesiono, a trawiaste tereny stopniowo zarastają kosodrzewiną i lasem.

Mała Babia Góra
Na szlaku – Fot. Łukasz Kurbiel

Nazwa

Istnieją różne teorie co do pochodzenia nazwy Cyl. Albo to nazwa dzierżawcza pochodząca od nazwiska, albo od ludowego pochodzenia: mieszkańcy Zawoi nazywać go mieli Cylem, gdyż zimą w południe szczyt ten celuje w słońce.

Widok na zachód - Fot. Łukasz Kurbiel
Widok na zachód – Fot. Łukasz Kurbiel

Szlaki

szlak turystyczny zielony szlak turystyczny niebieski Z przełęczy Brona ok 20 minut, z Diablaka około 1.10 h. Z Tabakowego Siodła ok. 1 godziny.

Podobne wpisy

Sokolica

Łukasz Kurbiel

Tatrzański plener fotograficzny

Łukasz Kurbiel

Dolina Eliaszówki

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej