ZabytkiZwiedzanie

Kościół św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jedyny kościół parafialny w Kalwarii Zebrzydowskiej połozony w centralnym punkcie miasta, przy rynku. Historia kościoła ściśle związana jest z Klasztorem oo. Bernardynów, a jego początki sięgają XVIII wieku.

Pierwsze wzmianki o kościele św. Józefa pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. Po wielkim pożarze miasta w 1715 roku miasto zostało odbudowane, a jednym z nowych budynków został kościół. Niestety kościół ten spłonął w czasie walki Konfederatów Barskich. Na jego miejscu w 1773 roku stanęła kapliczka ku czci św. Jana Niepomucena. W 1898 roku powstał Komitet Budowy kościoła, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy od mieszkańców oraz pielgrzymów. W latach 1902- 1906 trwała budowa obecnego kościoła który ostatecznie został poświęcony w 1908 roku.

Początkowo służbę duszpasterską pełnili tutaj księża z parafii św. Michała Archanioła z Zebrzydowic. W roku 1911 został mianowany pierwszy katecheta szkolny rezydujący w Kalwarii Zebrzydowskiej. 11 października 1942 r. została erygowana parafia pw. św. Józefa.

11 października 1942 roku została erygowana parafia pw. św. Józefa.

Odpusty parafialne obchodzi się 2 razy w roku:

– 19 marca: uroczystość św. Józefa

– niedziela po Bożym Narodzeniu – święto Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Podobne wpisy

Pałac w Osieku

Łukasz Kurbiel

Klasztor Benedyktynów w Tyńcu

Łukasz Kurbiel

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej