Dwór w Kopytówce
ZabytkiZwiedzanie

Dwór w Kopytówce

Dwór w Kopytówce to zespół dworsko – parkowy pochodzący z II poł. XIX w. W jego skład wchodzi murowany dwór z oficyną i spichlerzem oraz stajniami. W wieżyczce mieści się kaplica. Z pobliskiej nieistniejącej już kaplicy przy wcześniejszym dworze pochodzi obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, na którym pojawiły się krwawe łzy. Obraz trafił do klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Historia

Obecny dwór zbudowany około 1870 roku według projektu Filipa Pokutyńskiego. Dwór wybudował Józef Baum, hrabia i poseł do Sejmu Krajowego Galcji oraz Rady Państwa. Po jego śmierci Kopytówka stała się własnością jego żony Walerii Dunin. Do II Wojny Światowej właścicielem majątku był Ludwik Dunin.

Po wojnie dobra w Kopytówce zostały rozparcelowane. Właścicielem dworu w Kopytówce zostało Nadleśnictwo w Kalwarii Zebrzydowskiej – Lanckoronie, a potem  Nadleśnictwo w Andrychowie. Dziś mieszczą się w nim  mieszkania i nadal zarządzany jest przez Spółdzielnię Rolniczą.

W głębi, za oficyną rozciągał się sad. Niestety po 1977 roku został on w większości wycięty.

Architektura

Dwór w Kopytówce (budynek) ma charakter eklektyczny, z elementami angielskiego gotyku. Ciekawostką są  3 ośmioboczne wieżyczki: 2 dwukondygnacjowe i trzykondygnacjowa, a także 2 ganki. Nad jednym z nich widnieje herb rodu Duninów-Łabędź.

Ciekawostki

– W jednej wieżyczce mieściła się kaplica, która do dziś zachowała pierwotny wewnętrzny wystrój.

– Po północnej stronie zajazdu stoją dawne murowane stajnie i obory. Na wschód od dworu widnieje przerobiona oficyna dworska i przylegająca do niej ruina dawnej oranżerii. Nieco dalej wznosi się czterokondygnacyjny, okazały spichlerz zbożowy.

– Przed obecnym budynkiem dworu w okolicy stał starszy dwór, a w nim kaplica z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według legendy, w 1641 roku Stanisław Paszkowski z podczas modlitwy zauważył spływające z oczu Matki Bożej krwawe łzy. O zdarzeniu został powiadomiony biskup krakowski. Poproszono właściciela, by podarował obraz kościołowi w Marcyporębie. Tradycja głosi, że Stanisław Paszkowski wyruszył z obrazem do Marcyporęby, jednak w czasie podróży poczuł, że jakaś siła kieruje go w zupełnie inną stronę, niż zamierzał. Wędrując, dotarł do sanktuarium kalwaryjskiego. Zrozumiał wtedy, że wolą Bożą jest, aby wizerunek płaczącej Matki Bożej spoczął właśnie w tym miejscu.

Źródła:

– http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/2898/Kopytowka/

– http://www.dworymalopolski.pl/278,446,HISTORIA.htm

Zdjęcie brzeźnica.pl

 

Podobne wpisy

Błyszcz i Bystra

Łukasz Kurbiel

Plac Centralny w Krakowie

Łukasz Kurbiel

Kościół pw. św. Macieja w Andrychowie

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej