Zapowiedzi

Trio z Berlina koncertuje z Sinfoniettą

Gwiazdy z Sinfoniettą to cykl, który prezentuje krakowskiej publiczności wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej i uznanych solistów. W kolejnej odsłonie cyklu, 29 lutego Sinfonietta Cracovia wystąpi pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej, a towarzyszyć będą jej artyści związani z Filharmonią Berlińską: Nikolaus Resa (fortepian), Krzysztof Polonek (skrzypce, koncertmistrz Filharmoników Berlińskich) oraz Katarzyna Polonek (wiolonczela) – czyli Berlin Piano Trio.

Dwa znakomite europejskie zespoły kameralne połączą swoje siły w koncercie w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, w którego programie zabrzmi zarówno klasyka na smyczkowy repertuar (Elgar, Bartók), wzbogacona melancholijnym wspomnieniem włoskich wakacji (Leaving Capri współczesnego estońskiego kompozytora Tõnu Kõrvitsa), jak i przejmujący, lecz niezwykle rzadko wykonywany Koncert na trio fortepianowe i orkiestrą smyczkową autorstwa jednego z najciekawszych czeskich kompozytorów, Bohuslava Martinů.

Napisany w kilkanaście sierpniowych dni 1933 roku utwór Martinů jest przykładem nawiązania do formy barokowego koncertu, szczególnie lubianej przez czeskiej mistrza, obok Leoša Janáčka jednego z dwóch największych czeskich kompozytorów XX wieku. To muzyka niezwykle motoryczna, gęsta i angażująca emocjonalnie. To także utwór wymagający wirtuozerii i panowania nad formą, jakie osiągają czołowe zespoły kameralne.

Krakowska orkiestra pod batutą swojej pierwszej dyrygentki i dyrektorki artystycznej, Katarzyny Tomali-Jedynak, wystąpi w tym koncercie z zespołem, który przykuwa uwagę słuchaczy nie tylko wyjątkowym, ciepłym brzmieniem, lecz także interpretacjami przesyconymi pasją i charyzmą. Muzycy Berlin Piano Trio stale współpracują z Filharmonią Berlińską, a Krzysztof Polonek jest nadto koncertmistrzem „Berlińczyków”. Berlin Piano Trio zostało założone w 2004 roku, już trzy lata później zdobyło I nagrodę oraz interdyscyplinarne Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, stworzonym z inicjatywy Krzysztofa Pendereckiego. W tym samym roku zespół otrzymał I nagrodę oraz nagrodę publiczności Europejskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Karlsruhe, a w 2009 roku na konkursie „Sommets musicaux” w Gstaad w Szwajcarii prestiżową „Prix Marguerite Dütschler”. W roku 2010 zespół został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Josepha Haydna w Wiedniu, a także nagrodą publiczności ufundowaną przez Fundację Esterhazy.

Koncert „Gwiazdy z Sinfoniettą: Berlin Piano Trio” jest współorganizowany z Filharmonią Krakowską w ramach projektu „Muzyczne Mosty”, łączącego krakowskie instytucje kultury.

 

Berlin Piano Trio & Sinfonietta Cracovia

29 III 2024 r., godzina 19:30, sala koncertowa Filharmonii Krakowskiej

 

Wystąpią

Nikolaus Resa fortepian

Krzysztof Polonek skrzypce

Katarzyna Polonek wiolonczela

Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka

Sinfonietta Cracovia

 

Program

Edward Elgar Serenada na smyczki e-moll, op. 20 (1892)

Bohuslav Martinů Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową, H. 231 (1933)

***

Tõnu Kõrvits Leaving Capri (2018)

Béla Bartók Divertimento na orkiestrę smyczkową (1939)

Szacowany czas trwania koncertu – 90 min.

 

Bilety

Normalny 60 zł, ulgowy 40 zł, studencki 25 zł  – więcej informacji na stronie www.sinfonietta.pl

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej